قم - مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: اتحاد و کنار گذاشتن تمام اختلافات طایفه‌ای و مذهبی و نژادی در راه مبارزه با اسرائیل و توافق بر سند مشترک در مورد مسئله فلسطین امری ضروری است.

 آیت الله علیرضا اعرافی ظهر جمعه طی سخنانی در کنگره بین المللی قدس شریف که به صورت زنده و با حضور و سخنرانی اندیشمندانی از بیش از ۱۵ کشور در فضای مجازی پخش شد، با تأکید بر اینکه ملت‌های اسلامی باید از حکومت‌ها و نظام‌های حاکم کشورهای خود اموری را مطالبه کنند، افزود: فلسطین و مقاومت یک مسئله عربی اسلامی و انسانی است و باید آن در مرکز برنامه ریزی‌ها و اقدامات و روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی قرار گیرد.

وی ادامه داد: متحد شدن و کنار گذاشتن تمام اختلافات طایفه‌ای و مذهبی و نژادی در راه مبارزه با اسرائیل و توافق بر سند مشترک در مورد مسئله فلسطین که البته این سند باید شامل برنامه عملی باشد باید مورد توجه قرار گیرد.

این عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: باید سازمان ملل مقاومت و محور مقاومت و حق اجرای همه پرسی عمومی برای تعیین سرنوشت ملت فلسطین توسط خود آنها را به رسمیت بشناسد و پیگیر اجرای آن باشند.

وی گفت: اعلام رسمی روز قدس به عنوان یک روز جهانی در تمام کشورهای جهان به ویژه جهان اسلام، نپذیرفتن معامله شوم قرن و تلاش برای ناکام گذاشتن آن، قطع تمام روابط اقتصادی و تجاری و فرهنگی با اسرائیل و تحریم محصولات آن و قطع روابط سیاسی و بستن سفارت‌های اسرائیل در تمام کشورها و تمرکز بر مبارزه با اسرائیل از طریق روابط خارجی از دیگر برنامه‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: از دیگر اقدامات باید حمایت مالی و اقتصادی از مقاومت فلسطین و لبنان و سوریه علیه صهیونیست‌ها، حمایت سیاسی از فلسطین و ایستادگی در برابر اسرائیل از طریق فعالیت در سازمان‌های بین المللی و ارائه طرح و برنامه در جمعیت عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت، قطع تمام مذاکرات مخفیانه و علنی با اسرائیل و نپذیرفتن هرگونه عادی سازی روابط و مطالبه اعمال فشار بر تمام کشورها برای قطع روابط و عدم حمایت از اسرائیل باشد.

وحدت جهان اسلام برای بنای تمدن نوین اسلامی

وی در خصوص مواضع حوزه‌های علمیه در قبال مسئله فلسطین افزود: حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقاد اسلامی خود و اتکا بر خویش و همچنین بر اساس علم به قدرت عظیم اقتصادی و تجاری و نفتی و ثروت‌های مالی و انسانی و فکری امت اسلام و با تکیه بر مراجع عظام و رهبری خود امام خامنه‌ای ایمان دارند که راه حل خروج از بحران کنونی جهان اسلام، به فعلیت رسیدن قدرت‌های متنوع مسلمانان و قدم نهادن در راه وحدت جهان اسلام برای بنای تمدن نوین اسلامی است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: لازم است همگان به ویژه علما و روحانیون دست به دست هم دهند و همکاری و همفکری کنند تا تمدن فراگیر و متوازن اسلام را معرفی کنند، همان اسلامی که می‌تواند مصلحت فرد و جامعه را در نظر بگیرد و میان عقل و عدالت و پیشرفت و صلح و مقاومت و جهاد جمع کند.

وی اضافه کرد: همه ما باید منادی اسلامی باشیم که جامع میان آرمان‌ها و واقعیت‌ها است؛ اسلامی که میان نوگرایی و اصالت و مدرنیته و سنت‌ها جمع می‌کند؛ اسلامی که جامع میان عالم درون و بیرون و حماسه و عرفان و دانش و دین و منافع ملی و منافع انسانی و فراگیر برای تمام اهداف اسلامی و مذهبی و انسانی مشترک باشد.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: از تمام برادران و خواهران خود و اندیشمندان و جوانان آگاه می‌خواهیم برای بنای تمدن نوین اسلامی و وحدت اسلامی تلاش کنند، همچنین عملی ساختن اصل برادری اسلامی و وحدت امت و کنار گذاشتن تمام اختلافات و تفرقه و روی آوردن به گفتگوی اسلامی را مورد توجه قرار دهند که بر این اساس از همه می‌خواهیم هرگونه تعصب و خشونت و افراط و ترور را کنار بگذارند.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای پیشرفت علمی و معرفتی و تکنولوژی در تمام زمینه‌های علمی، تأسیس بازار مشترک اقتصادی و تجاری اسلامی، تأسیس بازار مشترک علمی و تکنولوژی اسلامی، تأسیس بازار مشترک فرهنگی و رسانه‌ای اسلامی، تمرکز بر احیای هویت مشترک اسلامی و بازگشت به ارزش‌های اسلامی از دیگر پیشنهادات به جوانان است.

امام جمعه قم ضمن تأکید بر لزوم مبارزه با اشغالگری و تروریسم دولتی و جنگ افروزی، افزود: از همه می‌خواهیم عدم اعتماد به نفس را کنار بگذارند و زیر بار هرگونه رابطه و ارتزاق از دشمنان امت اسلامی نروند.

برچسب ها:
آیت الله اعرافی - فلسطین - روز قدس 99
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد