یک منبع آگاه در کمپین انتخاباتی ماکرون بر این باور است که نامزد مستقل و میانه روی ریاست جمهوری در صورت پیروزی در انتخابات، کاهش سهم برق هسته‌ای در تامین برق مورد نیاز این کشور را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش رویترز، یک منبع آگاه در کمپین انتخاباتی امانوئل ماکرون  تاکید کرد: ماکرون احتمالا طرح های مربوط به کاهش سهم برق هسته‌ای در تامین برق مورد نیاز فرانسه را به تاخیر خواهد انداخت و با در حال بررسی طرحی شبیه مکانیسم یارانه‌ای بریتانیا برای ساخت رآکتورهای اتمی جدید است.

با اعلام این اظهارنظر از سوی یکی از نزدیکان ماکرون ارزش سهام شرکت ئی دی اف فرانسه بیش از 5 درصد افزایش یافت و ارزش این شرکت حدود یک میلیارد یورو بالا رفت.

سخنگوی کمپین ماکرون در سخنانی تاکید کرد: ماکرون به سیاست اعلام شده در چارچوب رقابت های انتخاباتی اش پایبند خواهد بود که شامل احترام گذاشتن به هدف دولت سوسیالیست برای کاهش سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق فرانسه به 50 درصد تا سال 2025 میلادی خواهد بود. هم اکنون نیروگاه های هسته ای بیش از 75 درصد برق مورد نیاز فرانسه را تولید می کنند.

اجرای این سیاست از سوی ماکرون به نفع شرکت ئی دی اف خواهد بود که قبلا به خاطر بدهی های سنگین با فشار زیادی روبرو شده است. این شرکت مجبور است طی سال های آینده تعداد زیادی از 58 رآکتور فعال خود در فرانسه را تعطیل کند.

اجرای طرح جدید ماکرون این اجازه را به شرکت ئی دی اف خواهد داد تا طی دهه های آینده رآکتورهای بیشتری را احداث کند.

این منبع آگاه افزود: ماکرون تضمین داده است که کاهش سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق فرانسه موجب افزایش آلاینده های محیط زیست به خصوص دی اکسید کربن نخواهد شد. فرانسه باید وابستگی بیش از حد خود به یک منبع تامین برق را کاهش دهد.

تحلیلگران مسائل انرژی نیز بر این باورند که کاهش سهم برق هسته‌ای به 50 درصد تنها طی 8 سال آینده روندی بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.

برچسب ها:
ماکرون، برق هسته‌ای، فرانسه
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد