روسای ستادهای مشترک ارتش روسیه و آمریکا موافقت کردند تا اجرای تفاهمنامه مشترک هوایی در سوریه را به طور کامل از سر بگیرند.

به گزارش  رویترز، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:  والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه و ژوزف دانفورد همتای آمریکای وی روز شنبه توافق کردند تا اجرای کامل تفاهمنامه مشترک در خصوص جلوگیری از حوادث هوایی در سوریه را از سربگیرند.

گراسیموف و دانفورد در یک گفتگوی تلفنی درباره مناطق کاهش تنش رایزنی کردند و در نهایت موافقت نمودند تا برای اتخاذ تدابیری که موجب جلوگیری از درگیری و منازعه در سوریه شود، همکاری کنند.

تفاهمنامه ایمنی هوایی در اکتبر 2015 میلادی بین روسیه و آمریکا پس از آن امضا شد که نیروی هوایی روسیه بمباران اهدافی در سوریه را به درخواست دولت دمشق و با هدف حمایت از نیروهای دولتی سوریه آغاز کرد.

سحنگوی پنتاگون نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که گراسیموف و دانفورد درباره توافقنامه اخیر آستانه رایزنی کردند و بر تعهد خود برای عملیات تنش زدایی در سوریه تاکید داشته اند. دو طرف توافق کردند تا تماس و ارتباط عادی و منظم را همچنان حفظ کنند.

توافق موسوم به «کاهش تنش‌» در سوریه که ایران، روسیه و ترکیه روز پنجشنبه در آستانه، پایتخت قزاقستان بر سر آن به توافق رسیدند از ساعت 00:01 بامداد شنبه به وقت دمشق اجرایی شد.

در سند مورد توافق ایران، روسیه و ترکیه 4 منطقه در نقاطی که بیشترین تنش و درگیری میان دولت سوریه و گروه‌های معارض در جریان است، به‌عنوان مناطق کاهش درگیری مشخص شده است. سه کشور همچنین با تشکیل کارگروهی مشترک برای حل و فصل مسائل فنی پیرامون این توافق، موافقت کرده‌اند.

برچسب ها:
آمریکا، روسیه، سوریه
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد