پایگاه خبری رویش افکار

 ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری درخصوص همکاری ایران و بولیوی گفت: این مسئله نگران‌کننده است. ما هرگونه تلاش برای از سوی ایران برای گسترش نفوذش در نیم‌کره غربی را از نزدیک تحت نظر داریم. ما هرگونه تلاش از سوی کشورهای دیگر برای تعمیق شراکت نظامی‌شان با ایران و یا خرید پهپادهای ایرانی را مسئله‌ای جدی قلمداد می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما قویا از تمامی کشورها می‌خواهیم تا به تبادلات مالی با ایران در رابطه با تجهیزات نظامی یا چیزهای مرتبطی که ممکن است هدف تحریم‌های ما قرار بگیرند، نپردازند.

پاتل افزود: ما مایل به توسعه روابط دوجانبه با دولت بولیوی در رابطه با منافع متقابل هستیم.

این مقام آمریکایی همچنین از پاسخ‌دهی به این سوال که "آیا آمریکا آنقدر با بولیوی رابطه دارد که بتواند این کشور را از کار منصرف کند؟" اجتناب کرد.

این نگرانی آمریکا درحالی مطرح شده است که ادموندو نوبیو، وزیر دفاع بولیوی روز گذشته در پی انتقاد آرژانتین از دولت کشورش درباره توافقی دفاعی با ایران برای خریداری پهپادهای ایرانی که باعث افزایش نگرانی‌های امنیتی در منطقه شده است، گفت که بولیوی برای دفاع از مرزهای خود و مبارزه با قاچاق مواد مخدر به کسب فناوری پهپادی ایران علاقه‌مند است.

وزیر دفاع بولیوی اواخر تیرماه در تهران با محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران دیدار کرد.

وزرای دفاع دو کشور ۲۹ تیرماه، تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌های دفاعی و امنیتی امضا کردند.

امیر آشتیانی در جریان سفر همتای خود به ایران و انجام شدن این تفاهم‌نامه همکاری، گفت: با توجه به نیازمندی‌های کشور بولیوی در حوزه دفاع مرزی و مبارزه با قاچاق موادمخدر سعی شد در زمینه تجهیزات، تعاملاتی با این کشور داشته باشیم که این همکاری می‌تواند الگویی برای سایر کشورها در آمریکای جنوبی باشد.

برچسب ها:
ايران- بولیوی
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد