پایگاه خبری رویش افکار

به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در مراسمی امروز ششم تیرماه ۱۴۰۳ با حضور دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و جمعی از مدیران پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رسما افتتاح شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افتتاح این پارک علم و فناوری سلامت در فضایی بالغ بر ۱۵۰۰۰ مترمربع را گامی موثر در راستای تحقق زیست بوم فناوری و تحقیقات در دانشگاه برشمرد و یادآور شد: ۲۲ شرکت پیشرو در حوزه سلامت در این پارک علم و فناوری مستقر هستند و این پارک قابلیت استقرار ۵۰ شرکت پیشتاز در این عرصه را داراست.

به گفته زالی در این پارک شرکت‌های مختلف دارویی، تجهیزاتی، سلامت، تولید کیت‌های تشخیصی و آزمایشگاهی، تولید وسایل و تجهیزات درمان ناباروری و تجهیزات پزشکی مدرن مستقر شدند.

وی با اشاره به استقرار یک شرکت شتابدهنده در این پارک آن را فصل مشترکی برای پژوهشگران جوان برشمرد که با استفاده از سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگتر بتوانند فعالیت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی حمایت از شرکت‌های متوسط و کوچک در حوزه فناوری سلامت را یکی از اهداف بزرگ این پارک برشمرد و با بیان این که در این راستا تسهیلات، فضادهی و تنفس انجام می شود یادآور شد: در این پارک آموزش، توانمندسازی، دوره‌های مدیریتی برای علاقه‌مندان به فعالیت درحوزه اقتصاد دانش بنیان حوزه سلامت فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: با افتتاح این پارک زیست بوم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در حوزه شرکت های دانش بنیان به ۲۲۰ شرکت دانش بنیان ارتقا یافت.

به گفته زالی این شرکت‌های دانش بنیان در طول یکسال اخیر بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان استحصال پولی فراهم کردند؛ همچنین حدود ۳۷۸ محصول داخلی و بین المللی توسط این ۲۲۰ شرکت دانشگاه طراحی و راه اندازی شده است که بسیاری از آن‌ها به بازارهای داخلی و خارجی راه یافتند که همراه با صرفه جویی‌های ارزی قابل توجهی بوده است.

وی لیزر، ساخت PCR، مواد مربوطه و تجهیزات آندوسکوپی و تجهیزات مربوط به درمان‌های ناباروری را از جمله محصولات شرکت‌های دانش بنیان این پارک عنوان کرد که منجر به صرفه‌جویی‌های ارزی شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود: حدود هزار نفر از فارغ التحصیلان جوان و پژوهشگران مبرز که اغلب Ph.D رشته‌های مختلف هستند در قالب این شرکت های دانش بنیان، استارت آپ‌ها، شرکت های کوچک و متوسط فناورانه در حوزه سلامت در این پارک فعالیت می‌کنند که این امر به نگاهداشت نیروهای نخبه کمک می کنند.

زالی افتتاح این پارک و تحقق برنامه‌های پیش بینی شده آن را گام بلندی در راستای زیست بوم فناوری و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم عنوان کرد.

وی ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری مهمترین گذرگاه تحقق اقتصاد دانش محور و یک تسهیل کننده مهم علمی، تسهیلاتی، تحقیقاتی و فناوری هستند که پژوهشگران جوان در این مجموعه‌ها با کمک دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی، اعتماد به نفس اجرایی را پیدا خواهند کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به استقرار شرکت های شتابدهنده در این پارک و تامین مبانی رشد اقتصادی و زمینه سرمایه‌گذاری اعتباری توسط آنان، گفت: بنابراین، ایده‌ها از مرحله شکل گیری تا تحقق به یک محصول تجاری در این پارک محقق خواهند شد.

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری و رییس پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مراسم حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم را یکی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عنوان کرد.

به گفته وی دانشگاه نسل سوم دانشگاهی است که به تولید محصول فکر می کند، کارآفرین است و محصولات دانشی خود را به محصولات تجاری و کاربردی برای رفع نیازهای نظام سلامت مبدل می کند.

رییس پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود: در این راستا یکی از بزرگترین پارک‌های علم و فناوری در حوزه سلامت را در مساحتی به وسعت ۱۵۰۰۰ مترمربع در شرق تهران تاسیس کردیم.

برچسب ها:
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- پارک علم و فناوری - علیرضا زالی - فناوری سلامت
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد