یکی از شرکت‌های فعال در حوزه قطعه‌سازی که در حال حاضر چهار محصول نانو را در لیست محصولات خود دارد از فناوری نانو برای کیفیت محصولات خود استفاده کرده است.

محمد نورمحمدی، مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت گفت: یکی از دغدغه‌های این شرکت، ارتقای کیفیت محصولات بوده و از سویی طی سال‌های گذشته بازخوردهایی از سوی مشتریان (خودروسازها) برای ارتقأ کیفیت برخی محصولات وجود داشت. از این رو اقدام به استفاده از فناوری‌نانو در چهار محصول کردیم که این کار موجب ارتقأ کیفی محصولات شد.

نورمحمدی گفت: در محصولاتی که روی بدنه خودرو پمپاژ می‌شود هر قدر خواص رئولوژی یکنواخت‌تر باشد کیفیت محصول نهایی بهبود می‌یابد که ما با افزودن نانوذرات به درزگیرها موفق به بهبود خواص رئولوژی این محصولات شدیم. استفاده از نانوذرات موجب یکنواخت‌تر شدن خواص محصول نیز می‌شود به طوری که افزودن نانوذرات در محصولات ما موجب شده تا در طول عمر محصول و تا پیش از تاریخ انقضأ، محصول خواص یکنواختی را ارائه می‌دهد.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت درباره دامنه استفاده از این محصولات نانو در صنعت خودروسازی گفت: شرکت‌های خودروساز داخلی از جمله مشتریان این محصولات نانو هستند.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که چسب تقویت‌کننده بدنه با جریان‌پذیری بهبود یافته، بهبود قابل توجهی در آزمون‌های چسبندگی و جریان‌پذیری حرارتی از خود نشان می‌دهد. به گونه‌ای که با افزودن نانومواد نه تنها استحکام چسبندگی به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد بلکه میزان شره در دو جهت افقی و عمودی به صفر می‌رسد. این دو ویژگی شرایط ایده‌آلی را برای مصرف و ماندگاری این محصول ایجاد می‌کنند؛ به گونه‌ای که با اطمینان بالایی می‌توان گفت که قطعه پس از اعمال در محل هدف ثابت مانده و قسمت‌های ضعیف را می‌تواند به خوبی تقویت کند.

به گفته وی، درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده، طوری طراحی شده تا پس از پخت حالت الاستیک، انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت حرارتی مناسب و همچنین قدرت بالایی در میرایی ارتعاش داشته باشد. همچنین، این محصول چسبندگی بسیار خوبی به سطوح فلزی چرب و گالوانیزه دارد.

وی ادامه داد: عایق بیوتیل صداگیر بدنه دارای ویژگی‌های جالب توجهی نظیر مقاومت بالا به رطوبت، مقاومت بالا به خوردگی، چسبندگی بالا به سطوح مختلف، مقاومت حرارتی بالا، قابلیت اعمال آسان، وزن مناسب، عاری بودن از سرب، قیر و سایر مواد آلاینده، انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت تولید در ابعاد و اشکال مختلف است.

برچسب ها:
فناوری نانو - صنعت خودروسازی - تولید
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد