پایگاه خبری رویش افکار

به نقل از معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، بر اساس اطلاعات ارائه شده از عملکرد سامانه نیما، به نظر می‌رسد کاهش تجارت بین المللی تحت تأثیر کرونا و محدود شدن رفت و آمدها در مرزهای مشترک، تأثیر خود را بر صادرات ایران نیز گذاشته و سامانه نیما به عنوان اصلی ترین محل نقل و انتقال ارز میان صادرکننده و واردکنندگان، کاهش عملکردی جدی را به ثبت رسانده است.

آمارها نشان می‌دهد که در فروردین ۱۳۹۹، صادرکنندگان ۵۳۳ میلیون یورو در سامانه نیما به فروش رسانده اند و این در حالی است که این عدد در مدت مشابه سال قبل، یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار بوده است. به این ترتیب فروش ارز صادراتی در سامانه نیما، ۵۸ درصد کاهش یافته است.

در حوزه خرید ارز برای واردات کالا نیز همین کاهش عملکرد دیده می‌شود. به این ترتیب در فروردین ۱۳۹۹، واردکنندگان در نیما، ۴۰۶ میلیون دلار ارز خریداری کرده اند که در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد.

در فروردین سال ۱۳۹۸، واردکنندگان ۹۶۹ میلیون دلار ارز خریداری کرده بودند. همچنین میانگین نرخ خرید دلار در سامانه نیما نیز افزایشی بیش از ۵۸ درصدی را تجربه کرده است.

بر این اساس در فروردین سال گذشته، میانگین قیمت خرید هر دلار، ۸,۸۲۸ تومان بوده که این عدد در نخستین ماه سال جاری به ۱۳ هزار و ۹۹۳ تومان رسیده است.

از ماه‌های پایانی سال ۹۷ و همزمان با افزایش نرخ دلار در بازار، دولت بازار ثانویه ارز را فعال کرد تا به این وسیله ارز حاصل از صادرات، از سوی صادرکنندگان به این بازار ارائه شود و واردکنندگان نیز بتوانند ارز مورد نیاز خود را از طریق این بازار دریافت کنند.

در حال حاضر در کنار ارز نیمایی و ارز بازار آزاد، دولت برای تعدادی از کالاهای اساسی، ارز با نرخ ۴,۲۰۰ تومان عرضه می‌کند که بر خلاف برخی گمانه زنی‌ها تخصیص آن در سال ۱۳۹۹ نیز پیش بینی شده است.

با کاهش درآمد، نفت تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا، ایران بخش قابل توجهی از نیاز ارزی خود در ماه‌های گذشته را از طریق صادرات غیرنفتی تأمین کرده است.

برچسب ها:
معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران - سامانه نیما - بازار ارز
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد