عصر امروز محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه هم اندیشی پیرامون مسائل افراد دارای معلولیت بینایی به مناسبت روز جهانی عصای سفید به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: وظیفه دارم تبریک عرض کنم روز عصای سفید را به عزیزان دارای معلولیت بینایی در سراسر کشور. جامعه با ۲۳۰ هزار نفر یک جامعه قابل ملاحظه‌ای در سطح کشور است که خصوصاً یکی از فرهیخته‌ترین و اندیشمند ترین جوامع ماست که در عرصه‌های علمی درخشیده اند و می‌تواند بسیار خوب هدف اصلی که زیست فعال دارای خدمات ارزشمند به همه جامعه است را در اختیار داشته باشد.

وی ادامه داد: در این جلسه مطالب متنوعی از سوی نمایندگان جامعه نابینایان مطرح شد. ما دارای قوانین خوبی هستیم. در عرصه قانون گذاری و ترتیب مقررات برای معلولان در سطح کشور اتفاق خوبی افتاده است و بسیاری از مطالبی که مطرح می‌شد ناشی از فقدان قانون نبود یا به صورت اندک باید با اصلاح قانون به مطلب بپردازیم و بیشتر بحث نظارت و پیگیری مجدانه برای اجرای قانون بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطهار کرد: مسئول تأمین درمان بر اساس قانون وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است و به صراحت آمده است که برای افراد دارای معلولیت باید پوشش درست صورت بگیرد. اما این باید پیگیری شود تا اجرا شود.

شریعتمداری اظهار کرد: اگر دفتر پیگیری مستمر کار کند، مشکلات حل می‌شود. ما برای کمک معیشت مشکلاتی داریم. باید پوشش داده شوند و رقم قابل ملاحظه‌ای می‌خواهد و شاید سازمان منابع کمتری نسبت به تکلیف قانونی دارد. امروز با دکتر نوبخت صحبت کردیم تا بشود این مشکل را هم حل کنیم.

وی اضافه کرد: اگر موارد را سه دسته کنیم باید بگویم برخی نیاز به اصلاح قوانین و مقررات دارد. در این بخش توصیه این است که مطالب همین جلسه استخراج شود و کارگروهی شکل بگیرد تا با همکاری ان جی اوها اصلاحات قانونی پیشنهاد شود و در قالب طرح یا لایحه به نتیجه برسد. بخشی که نیازمند بودجه است هم به خاطر اینکه در فصل خوبی هستیم و برای بودجه سال ۹۹ و تنظیم بودجه ۱۴۰۰ با توجه به مطالبات می‌شود اصلاح کرد. شاید به یک حداقل ۱۳۰۰ میلیارد نیاز داشته باشیم و ممکن است برای یک سال و دوسال نشود اما باید گام‌هایی برداشته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: موضوع دیگری را هم اینجا باز می‌کنم. بنگاه‌های اقتصادی یک پتانسیلی هستند که برای ایفای مسئولیت اجتماعی باید فعال‌تر شوند و هدایت کنیم به سمت بهزیستی و کمک کنیم به حل مشکلات این بخش. در زمینه تامین تجهیزات دچار مشکلات هستیم. حتماً برنامه اصلاح به اجرا در می‌آید.

شریعتمداری گفت: بحث ادغام معلولان در جامعه با تلاش در حال شکل گیری است. به طور مشخص در حوزه ورزش اقدامات خوبی صورت گرفته و تفاهم نامه‌ای برای حل مشکلات ورزشی معلولان صورت گرفته است.

شریعتمداری در زمینه مسکن معلولان تشریح کرد: ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از ابتدای فعالیت سازمان بهزیستی تاکنون ساخته شده که ۲۸ هزار واحد آن در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است و برای ۲۰ هزار مسکن روستایی با بنیاد مسکن برای پنج هزار مسکن سیل cدگان با بسیج سازندگی و برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکن افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید با قرارگاه خاتم الانبیا تفاهم نامه امضا شده است که بخش عمده ای از نیاز مسکن معلولان تامین می شود.

وی از شروع طرح های جدید برای ۴ هزار خانوار نیازمند مسکن در سازمان بهزیستی خبر داد و افزود: برای مسکن خانوارهای دارای دو معلول به بالا از ۱۴ هزار خانوار شناسایی شده ۹۵۰۰ خانوار مسکن دریافت کرده اند و ۳۵۰۰ واحد تا پایان سال تحویل می شود و ۱۳۰۰ واحد مسکن نیز کار ساخت آن آغاز شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت بدهی ۳۰ میلیاردی بهزیستی به دانشگاه آزاد گفت و تشریح کرد: با تخفیف ۲۰ درصدی دانشگاه آزاد به مددجویان سازمان بهزیستی مشکلی در پرداخت شهریه مددجویان وجود ندارد و با راه اندازی سامانه دانشجویی سازمان بهزیستی و ارتباط آن با سامانه دانشگاه آزاد پرداخت شهریه ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

شریعتمداری در خصوص مستمری افراد دارای معلولیت بینایی گفت: ۱۲۵ هزار خانوار نابینایان در کشور مشمول دریافت مستمری ماهیانه هستند که مبلغ آن از ۵۳ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوارهای ۵ نفره به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است که معتقدیم این مبلغ نیز با شرایط مطلوب مورد نظر فاصله دارد که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته منابع مالی بیشتری به این موضوع اختصاص یابد.

وی در پیشنهادی به سازمان بهزیستی گفت: با تجربه خوب ورود استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و ورود فکر و اندیشه جوان در سازمان بازنشستگی کشوری از توان دانش بنیان ها به ویژه فرهیختگان دارای معلولیت و دانشگاهیان برای رسیدن به ره های میان بر برای رفع مشکلات معلولان بهره برداری شود.

وی در پایان گفت خبر خوش آن که ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و ۳۰۰ نسخه قرآن بریل چاپ شده در مرکز نابینایان رودکی که به همت سازمان بهزیستی تهیه شده در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

برچسب ها:
محمد شریعتمداری - نابینایان - عصای سفید
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد