پایگاه خبری رویش افکار

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم روز آمار گفت: نقدینگی کشور ۵ هزار هزار میلیارد تومان بوده و باید این نقدینگی را به تولید هدایت کرد.

وی ادامه داد: قرار است با سرمایه گذاری ۲۷ میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز نقدینگی به خدمت تولید در آید.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه‌این سرمایه گذاری باید افزایش یابد خاطر نشان کرد: این سرمایه گذاری در آینده باید به ۸۰ میلیارد دلار برسد. سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز زود بازده است و طی مدت زمان یک سال می‌تواند سرمایه بازگشته و اثرهای مثبت فراوانی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم باید مسائل را حل کرده و باید اولویت‌ها را بشناسیم که اولین اولویت تمرکز بر برنامه با توجه به شفافیت است. ما نیاز به نگاه برنامه‌محور به جای بودجه‌محور داریم در حالی که هم اکنون عمده وقت سازمان برنامه و بودجه صرف بودجه می‌شود و کمتر به برنامه توجه شده و ۵۰ درصد وقت مدیران استانی صرف برنامه‌ریزی شود در حالی که عمده وقت آنها صرف بودجه می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه اضافه گرد: وقتی به استان‌ها سفر می‌کنیم مقامات استانی در جایی که نیاز به احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی با اشتغال‌زایی بالا و منابع اندک دارد اصرار دارند که در استانی که آب و منابع کم است پتروشیمی ایجاد شود که اشتغالی هم در پی نخواهد داشت. باید ظرفیت‌ها را شناخته و طبق اولویت هر استان سرمایه گذاری انجام شود. اگر بخواهیم به رشد اقتصادی در سال آینده برسیم باید ظرفیت کشور به تفکیک استان و شهرستان و حتی بخش‌ها گزارش داده شود.

میرکاظمی در پایان با اشاره به کاهش زمان آمارگیری گفت: اتصال سامانه‌ها باعث کاهش دوره‌های آماری شده و نیاز به آمارگیری حضوری نیست؛ در سال ۱۴۰۵ موعد آمار سراسری بوده و با ثبت آمار می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. سیستم سازی و هوشمندسازی نیاز امروز جامعه آماری بوده و به هیچ وجه نمی‌توان با روش‌های سنتی حضوری قبلی به یک آمار جامع و کامل رسید.

برچسب ها:
مسعود میرکاظمی - سازمان برنامه و بودجه - نقدینگی
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد