وزیر امور خارجه آمریکا سرانجام این مساله را برای دولت انگلیس روشن کرد که تونی بلر پیشنهاد داده تا برای حصول صلح خاورمیانه به رئیس‌جمهوری آمریکا کمک کند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، اظهارات رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا درباره تمایل تونی بلر، نخست‌وزیر پیشین انگلیس برای مشارکت در حل امور خاورمیانه پس از آن بیان شد که هفته گذشته "میل آن ساندی" درباره سفر بلر به کاخ سفید و دیدار و گفت‌وگوی او با جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا افشاگری کرد.  

جارد کوشنر از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا موظف شده تا به "توافق نهایی" صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها دست یابد.

انتشار اخباری درباره مذاکرات بلر در کاخ سفید موجب شگفتی ترزا می، نخست‌وزیر و بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس و نیز سفیر انگلیس در واشنگتن شد. مقام‌های خجالت‌زده انگلیس در ابتدا گفتند که از طریق روزنامه میل آن ساندی متوجه سفر بلر به کاخ سفید شدند. برخی از آنها هم ابراز شگفتی کردند که بلر از قبل به آنها اطلاع نداده بود.
وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید به مقام‌های دفتر نخست‌وزیری و وزارت خارجه انگلیس گفتند که گزارش میل آن ساندی صحت داشته است. به گفته آنها، نخست‌وزیر پیشین انگلیس پیشنهاد داده تا به جارد کوشنر در راستای تلاش‌های صلح خاورمیانه کمک کند و دولت ترامپ هم "رویکرد او را بسیار جدی گرفته‌اند."

اندکی پس از مذاکرات اول مارس بلر با جارد کوشنر در کاخ سفید، نخست‌وزیر پیشین انگلیس برای گفت‌وگو با تیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی راهی سرزمین‌های اشغالی شد. داماد ۳۶ ساله ترامپ روابط خانوادگی نزدیکی با نتانیاهو دارد.

جارد کوشنر در کودکی به واسطه پدرش با نتانیاهو آشنا شد و بعد از ازدواج با ایوانکا، دونالد ترامپ را هم با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی آشنا کرد. همین امر موجب شد تا رئیس‌جمهوری آمریکا موضع نرم‌تری در قبال رژیم صهیونیستی اتخاذ کند.  
یک مقام مطلع گفت: اساس رویکرد بلر این است که او سال‌ها تجربه درباره سیاست‌های خاورمیانه دارد و خصوصا در تماس با کشورهای عربی بسیار بهتر از هر فرد دیگری در کاخ سفید است.

تونی بلر پس از پایان نخست‌وزیری‌اش در سال ۲۰۰۷، از سوی اتحادیه اروپا، روسیه،‌ آمریکا و سازمان ملل به عنوان نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه منصوب شد.

برچسب ها:
وزیر خارجه آمریکا، بلر، ترامپ
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد