کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) هشدار داد موج "جزر و مد خشونت‌ها" طی بیش از شش سال جنگ در سوریه این کشور را به "اتاق شکنجه" تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زید رعد الحسین،‌ کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: با ورود جنگ سوریه به هفتمین سال باید گفت که این بدترین فاجعه ساخته دست انسان در جهان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است.

وی در سخنانی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گفت: ما اجازه دسترسی به کشور سوریه را پیدا نکرده و هیچ ناظر حقوق بشری بین‌المللی اجازه رفتن به مکان‌هایی که در آنها احتمالا ده‌ها هزار نفر در زندان هستند و به عنوان مکان‌های شکنجه مطرح هستند، نیافته است.

وی مدعی شد: درحقیقت کل جنگ داخلی سوریه و خشونت و بی رحمی در این کشور با شکنجه آغاز شد.

زید رعد الحسین اظهار داشت: امروز در یک تلقی کلی می‌توان سوریه را یک اتاق شکنجه و محل وقوع ارعاب وحشیانه و بی عدالتی کامل دانست.

وی از رهبران بین‌المللی به دلیل کوتاهی در اقدام قاطع برای پاسخ گو دانستن عاملان نقض حقوق بشر انتقاد کرد و گفت: وتو در سازمان ملل بارها باعث کم رنگ شدن امید برای پایان این بحران تاریک و ارجاع مسببان جرائم بین‌المللی به دادگاه کیفری بین‌المللی شده است.

او همچنین از توافق ماه دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل برای تشکیل نهادی برای جمع آوری مدارک مربوط به جرائم جنگی در سوریه که می‌تواند اساس دادرسی کیفری علیه مسببان باشد استقبال کرد و گفت:‌ اگر قرار باشد مردم سوریه به صلح و آشتی برسند تضمین پاسخگو بودن و مشخص کردن حقایق و جبران مافات باید اتفاق بیفتد.

برچسب ها:
رعد الحسین، سوریه
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد