تحصیلات حوزوی:

حمید شهریاری، در دی ماه ۱۳۴۲ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان خوارزمی(شریعتی) میدان بهارستان گذراند، در سال ۱۳۶۰ با بالاترین معدل کتبی بین دانش آموزان سه کلاس ریاضی فیزیک، دیپلم گرفت. همان سال به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و دروس سطح حوزه را طی مدت شش سال به پایان رساند. او در این سالها در پایه هفتم حوزه (رسایل و مکاسب) شاگرد اول حوزه شد و از دست آیات عظام وقت و حضرت امام – قدس سره- جوائزی دریافت کرد.

در کنار تحصیل به تدریس دروس حوزوی شامل ادبیات، منطق، کلام، فقه، و اصول اشتغال داشت. پس از طی دوره آموزشی و دریافت مدرک سطح حوزه در سال ۱۳۶۷، به مدت پانزده سال به طور مستمر در دروس خارج فقه و اصول اساتیدی همچون آیة الله سید کاظم حائری، مرحوم آیة الله شیخ جواد تبریزی، آیة الله سید محسن خرازی،مرحوم آیة الله شیخ محسن مصلحی اراکی، و همچنین در برخی از دروس آیة الله سید موسی زنجانی، آیة الله سید محمود هاشمی شاهرودی، و آیة الله شیخ وحید خراسانی شرکت کرد.

در سال ۹۱ تدریس خارج فقه را با موضوع «فقه فناوری های نوین» در حوزه علمیه قم شروع کرد که تا کنون به صورت مستمر ادامه دارد. موضوع این تدریس در سال ۹۱، «احکام کلی فناوری های نوین و فناوری اطلاعات و ارتباطات»، در سال ۹۲ و ۹۳ «فقه حریم خصوصی» و در سال ۹۴ «دفاع الکترونیکی و امنیت در فضای مجازی» بوده است. حاصل تدریس «فقه حریم خصوصی» به سال ۱۳۹۷ منتشر گردید. از سال ۹۵ درس خارج فقه القضاء و از سال ۹۷ درس خارج کتاب الخمس را شروع کردند.

تحصیلات دانشگاهی:

همزمان با تحصیل درس خارج، در دانشگاه تربیت مدرس قم پذیرفته شد و کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی را با نگارش رساله ای با عنوان شورا در فتوا را در سال ۱۳۷۴ به پایان رساند. این اثر بعدها به عنوان پژوهش برتر در حوزه دین نائل آمد.

دکترای فلسفه تطبیقی را در دانشگاه قم گذراند. با سفری یک ساله به عنوان دانشجوی مدعو در دانشگاه منچستر به سال ۱۳۸۱ به نگارش اثر فلسفه اخلاق در تفکر غرب از دیدگاه السدیر مک اینتایر، دست یازید، که در سال ۸۵ به عنوان کتاب سال فلسفه جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

مسئولیت‌ها و افتخارات:

از سال ۱۳۷۵ ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم را بر عهده دارد. نور الانوار نام یکی از دهها نرم افزار تولیدی این مرکز است که در سال ۱۳۷۸ رتبه دوم تحقیقات کاربردی را در جشنواره خوارزمی بدست آورده است. همچنین نرم افزار جامع فقه اهل البیت (نسخه ۲) و درایة النور (نسخه ۲/۱) و جامع الاحادیث (نسخه ۵/۳) بخشی از نرم افزارهایی است که در دوران ریاست ایشان در مرکز فوق تولید گردیده و ملجأ طلاب، محققان و مدرسان حوزه است و دگرگونی گسترده ای در شیوه تحصیل و تحقیق در حوزه های علمیه ایجاد کرده است. پایگاه اطلاع‌رسانی نورمگز (www.noormags.ir) و پایگاه حوزه نت از جمله تأسیسات ایشان است.

او ریاست مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی (سازمان سمت)، مدیریت شبکه اطلاع رسانی حوزه و دبیری شورای عالی اطلاع رسانی کشور را نیز در کارنامه اجرایی خود دارد و طی دو دوره، از سوی مقام معظم رهبری – مد ظلّه العالی- به عنوان عضو حقیقی «شورای عالی فضای مجازی» انتخاب شده است.

او به مدت ده سال معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات این قوه بوده است. در زمان مدیریت ایشان قوه قضائیه شاهد تحولات گسترده‌ای بود. تأسیساتی چون ابلاغ الکترونیک، سامانه پابند الکترونیکی زندانیان، دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، سامانه جامع آماری، سامانه ثبت نام الکترونیک  (ثنا) از جمله ۵۰ طرحی است که در زمان مدیریت ایشان در قوه قضائیه محقق گردید.

او در سال ۱۳۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب گردید.

او به عربی مسلط است و به روانی به انگلیسی سخن می گوید.

برچسب ها:
دکتر حمید شهریاری - نامزد خبرگان رهبری در استان تهران
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد