ارتش عراق امروز (چهارشنبه) بر جاده اصلی مواصلاتی بین تلعفر و موصل در شمال غرب عراق که شریان اصلی حیات برای داعش محسوب می‌شود و داعش از آن برای امدادرسانی و تحرکات افراد مسلح خود استفاده‌ می‌کند، تسلط یافت.

شبکه اسکای نیوز عربی گزارش داد، نیروهای عراقی جاده ارتباطی بین موصل و تلعفر را که تحت کنترل داعش است، بستند.

نیروهای عراقی در تلاش برای تقویت تسلط خود بر دو بخش رود دجله با هدف ایجاد پل‌های معلق برای انتقال تجهیزات و نیروهای نظامی از آنها هستند به این امید که روند عملیات بازپس‌گیری غرب موصل سریعتر شود.

سرلشگر نجم الجبوری، فرمانده عملیات نینوا اظهار داشت: یگان ۱۵ ارتش عراق آمادگی خود را برای حمله به شهر تلعفر تکمیل کرده و منتظر دستور فرمانده کل نیروهای مسلح برای آغاز عملیات نظامی است.

این فرمانده نظامی افزود:‌ با بسته شدن جاده تلعفر - موصل ارتش اکنون در یک کیلومتری ورودی شمال غربی موصل است.

وی افزود: نیروهای نظامی و پلیس فدرال پیشروی گسترده‌ای را در اکثر محورها داشتند و مناطق گسترده‌ای را در غرب موصل آزاد کرده‌اند و همچنان پیشروی ادامه دارد.

همچنین یک فرمانده نظامی و ساکنان گفتند، ارتش عراق آخرین جاده اصلی خروجی موصل را که مقر داعش است، بسته و بر مسیرهای منتهی به شهر از سمت شمال غربی تسلط یافته است. جاده موصل - تلعفر به منزله شریان اصلی حیات داعش در امدادرسانی‌ها و تحرکات افراد مسلحش است.

تلعفر در ۵۰ کیلومتری موصل است و از اهمیت استراتژیک برخوردار است چرا که حلقه وصل بین موصل و مقرهای داعش در سوریه است.

فرمانده یگان نهم زرهی ارتش به رویترز گفت: نیروهای این یگان در یک کیلومتری "دروازه شام" در موصل هستند که ورودی شمال غربی شهر محسوب می‌شود.

وی افزود: ما اکنون بر جاده مسلط شده‌ایم و "دروازه شام" در دید نیروهای ماست.

ساکنان موصل گفتند، از روز سه‌شنبه نمی‌توانند از مسیر میانبری که از دروازه شام شروع می‌شود، رفت‌وآمد کنند.

جاده موصل - تلعفر آخرین مقر داعش در ۶۰ کیلومتری به سمت غرب و سپس به سمت مرزهای سوریه است.

از سوی دیگر نیروهای مشترک عراقی روز سه‌شنبه پیشروی مهمی داشتند و به نزدیکی منطقه امنیت جایی که شورای استانداری و مجتمع دولتی قرار دارد، رسیدند.

یک مسئول اطلاع‌رسانی در یگان‌های ویژه وزارت کشور عراق به روزنامه الشرق الاوسط گفت: شورای استانداری و مجتمع دولتی اکنون زیر آتش نیروهای واکنش سریع هستند و نیروهای ما تنها ۴۰۰ متر با آنجا فاصله دارند.

تسلط بر این مجتمع به نیروهای عراقی کمک خواهد کرد تا به تروریست‌ها در مرکز شهر حمله کنند و این منطقه اهمیت نمادینی در زمینه تسلط نیروهای عراقی بر کل شهر دارد.

همچنین خبرنگار اسکای نیوز عربی گزارش داد، نیروهای عراقی در جریان پاکسازی محله الطیران دو زندان بزرگ را که یکی متعلق به مردان و شامل ۴۰ زندانی و دیگری زندان زنان با ۲۰ زن ایزدی در بین آنها بود، کشف کردند.

نیروهای عراقی همچنین به منطقه وادی حجر که از چند روز پیش تحت محاصره است، حمله کردند و اکنون درگیری‌ها در محله الدواسه و چند محله همجوار آن ادامه دارد.

در عین حال عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات نظامی در نینوا گفت: یگان‌های لشگر نهم زرهی ارتش عراق، نیروهای مبارزه با تروریسم و نیروی هوایی ارتش عراق طی عملیات روز سه‌شنبه در غرب موصل، ۱۵۱ تروریست را از پای درآورده و ۱۲ خودروی بمب‌گذاری شده را منهدم کردند.

به گفته یارالله، ۴۰ تروریست به دست نیروهای مبارزه با تروریسم طی حمله به منطقه "وادی حجر" و پاکسازی آپارتمان‌های منطقه المأمون و ۶۴ تروریست نیز در حملات نیروی هوایی ارتش عراق کشته شدند.

نیروهای عراقی اخیرا عملیات آزادی غرب موصل را آغاز کردند و توانستند کنترل برخی مناطق را در دست بگیرند. این نیروها پیشتر شرق موصل را به طور کامل آزاد کرده بودند.

برچسب ها:
داعش، غرب موصل
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد