سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که قصد دارد به عنوان نخستین سازمان در کشور، برنامه های بلند مدت خود را با رویکرد آینده نگاری و دریافت نظرات خبرگان با روش دلفی (Delphi) برنامه ریزی و اجرا کند.

این طرح در معاونت سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران اجرا می شود.

آینده‌نگاری یک فرآیند برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بلندمدت است و بر خلاف شیوه‌های سنتی که محدود به آراء تعداد محدودی از خبرگان است، تلاش دارد تا به برنامه‌ریزی مانند یک فرآیند دموکراتیک نگاه کند. فرآیندی که در آن، اولویت‌ها و راهبردها با مشارکت گسترده بازیگران کلیدی و بر اساس خرد جمعی شکل می‌گیرد.

در این وضعیت، نه تنها داده‌های به‌دست‌آمده به یاری مدیران می‌آیند، بلکه نتایج برای همه شرکت‌های فعال در آن حوزه نیز قابل استفاده است؛ خصوصاً اگر نتایج خام نیز منتشر شود.

بر اساس چنین نگاهی سازمان فناوری اطلاعات ایران تصمیم دارد به عنوان نخستین سازمان و بخش کشور، برنامه بلندمدت بخش خود را بر اساس این رویکرد برنامه‌ریزی و اجرا کند.

برای تحقق چنین ایده‌ای، پرسشنامه‌ای مبتنی بر روش دلفی و با هدف دریافت نظرات خبرگان و فعالان حوزه فاوا کشور در مورد ۲۱ فناوری پیشرو، طراحی شده که سوالات اصلی آن معطوف به «چگونگی ایفای نقش دولت» در توسعه هر فناوری است.

این سازمان اظهار امیدواری کرده که نخبگان این حوزه با مشارکت در این طرح آینده‌پژوهی، این سازمان را در دستیابی به تصویری دقیق از آینده این فناوری‌ها و ترسیم نقشه راه توسعه فناوری اطلاعات در کشور یاری رسانند.

برچسب ها:
فناوری اطلاعات - آینده پژوهی - سازمان فناوری اطلاعات ایران
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد